Jak pracuje laktační poradkyně?

Ve spolupráci s časopisem Maminka, Mgr. Lucie Marková, DiS.

1. Jak pracuje laktační poradkyně?

Začala bych tím, kdo se může stát laktační poradkyní. Je to zdravotník – dětská sestra, porodní asistentka, zdravotní sestra…, nebo žena, která již rodila a s kojením má vlastní zkušenost. Musí absolvovat kurz pořádaný Laktační ligou, který školí právě tyto dvě oblasti žen – Zdravotník/ podpůrná skupina matek.

Laktační poradkyně může pracovat v mateřském centru, v ordinacích gynekologa, pediatra, v porodnicích, ale i v „terénu“, tzn. provádí návštěvní službu u maminek doma.

 

2.Jak konkrétně pomáhá maminkám?

Pomáhá jim s jejich případnými problémy, které vznikají v průběhu kojení. Je to podpůrná činnost vedoucí k podpoře kojení.

 

3. Lze pomoct i po telefonu, nebo je nutná návštěva osobní?

Záleží na typu problému – jsou dotazy, které lze zodpovědět a vyřešit po telefonu – jak podpořit tvorbu MM, jak uchovávat MM…., ale problémy s technikou kojení, je nutné vidět na osobní návštěvě.

Některé dotazy lze zodpovědět bezplatně i na webových stránkách (i u nás)

 

4. Jak lze překonat strach po porodu z kojení... je spousta prvorodiček, které se kojení bojí?

Důležitá je nejen psychická příprava ženy již v těhotenství, pokusit se zbavit těhotnou strachu, pracovat s ním – zeptat se, z čeho konkrétně má strach…, ideální je si najít laktační poradkyni v místě bydliště a tu zkusit kontaktovat ještě před porodem a promluvit si s ní, navázat vztah a důvěru a domluvit se s ní, zda je možné se na ni obrátit po porodu v případě problému, či dokonce se s ní domluvit na možnosti návštěvy v porodnici. Je to velmi vhodné také u žen, které již se s kojením potýkaly po předchozím porodu/porodech.

Některé „překážky“ při kojení lze překonat již v těhotenství např. vpáčené bradavky – vhodným použití formovačů, lze tento problém odstranit.

 

5. Jaké nejčastější chyby maminky při kojení dělají a s čím se nejčastěji obracení na laktační poradkyně?

Úplně nejčastější dotazy se týkají nedostatečné tvorby MM, dále maminky často řeší bolestivost bradavek nejčastěji v prvních dnech přikládání miminka, polohy při kojení, techniku kojení.

 

6. Nemáte pocit, že se dnes kojení tak trochu přeceňuje? (výhody x nevýhody kojení...)

Určitě nemám. Základní informace o kojení by měla každá těhotná prvorodička mít již před porodem. Ideálně, když se je dozví na předporodních kurzech, které vedou zkušené porodní asistentky. Všude se píše o tom, jak je kojení důležité a  přirozené, cítím poměrně velký tlak společnosti, jak je to „normální“. Ale mnohdy tomu tak není, proto je vhodné, když žena před porodem již nějaké informace má a ví, v případě, když se naskytne nějaký problém, na koho se má obrátit a kdo jí pomůže jej vyřešit.

 

 

 

Rezervovat ukázkovou lekci/kurz

CAPTCHA
Ochrana proti spamu