Kurzy přípravy k porodu pro Vás i partnera_1. část

Článek vznikl ve spolupráci s katalogem Těhule, text: Mgr. Lucie Marková, DiS.

Předporodní příprava_1. část

V dnešní době už asi neexistuje žádná těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela.

Díky humanizaci porodnictví došlo k velkému nárůstu budoucích maminek, které se zajímají o své těhotenství, o téma porodu, šestinedělí, péče o miminko, přítomnost partnera u porodu a v neposlední řadě také i o aktivity přímo určené pro těhotné.

Informace o těhotenství a porodu jsou dnes velmi snadno dostupné.  Ženy si o těhotenství čtou v v časopisech, knížkách, i na internetu.

Cca před patnácti lety byl předporodní kurz většinou jediným zdrojem informací pro nastávající maminku, nyní je tomu ale jinak - předporodní kurzy dnes ženám spíše pomáhají se ve velkém množství informací lépe orientovat, usměrnit je, a zacílit je tak, aby byly přínosné pro ně samé. I proto jsou tyto kurzy také určeny maminkám, které si informace samy nevyhledávají, ale upřednostňují přednášku – kurz, a poznatky zde získané jsou pro ně dostačující.

Základem těchto kurzů je připravit nastávající maminku na duševní a tělesné změny, které k těhotenství neodmyslitelně patří. Navíc mají za úkol zmírnit, nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, snížit strach z bolesti a minimalizovat obavy o dítě. Pomohou nastínit všechny varianty průběhu porodu, a také to, co nastane po něm. V neposlední řadě mají i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu, k neznámému prostředí porodnice, a pomáhají rodičku pozitivně naladit ve smyslu, že vše zvládne.

Většina běžně pořádaných předporodních kurzů je zaměřena hlavně na porod. Zkušená porodní asistentka, Lucie Marková, která kurzy pro nastávající maminky organizuje úspěšně již mnoho let, je přesvědčena, že nedílnou součástí těchto kurzů by měly být i informace o péči o miminko. Většina těhotných žen se soustřeďuje celé těhotenství na porod jako takový (jaký bude, jak bude probíhat, mají strach z bolesti). Velmi důležité je ale si uvědomit, že právě v době, kdy se zkracuje v porodnicích délka hospitalizace rodičky po porodu, je příprava na příchod miminka a na dobu, která přijde po porodu, nezbytnou nutností.

Maminky přicházejí domů z porodnice, a ocitají se ve zcela nové a neznámé situaci, nejsou jisté ani péčí o miminko; mohou se také přidat potíže s kojením, apod., proto je vhodné, aby na tuto situaci byly alespoň částečně připraveny – díky předporodním kurzům. Informované maminky se po porodu cítí méně zaskočené a s novými situacemi se lépe vyrovnávají.

Lucie Marková tvrdí, že ideální je pořádat kurzy přípravy k porodu v menších skupinkách (cca 5-7 maminek),  kde je dostatek prostoru na všechny dotazy klientek, a také možnost popovídat si s porodní asistentkou i třeba o problémech intimnějšího charakteru.

Pro zajištění ještě větší intimity nebo i z časových důvodů (např. při potřebě skloubení zaměstnání, kariéry nebo pracovního vytížení partnera) jsou dnes v oblibě také kurzy individuální přípravy k porodu, ve kterých se jejich náplň přímo přizpůsobuje požadavkům samotné ženy – případně páru.  Jejich další výhodou je bezesporu i flexibilita porodní asistentky (mohou být realizovány i u klientů doma) a zaměření na jakékoliv téma týkající se konkrétní klientky (vícečetné těhotenství, plánovaný operativní porod, poporodní péče o rodičku a miminko, apod.)

 

Optimální období pro návštěvu předporodního kurzu je ve druhé polovině těhotenství, mnoho maminek ale vyhledává odborné informace dříve – a právě proto vymyslela Lucie Marková se svým týmem ve společnosti Maternity care speciální program – vstupní konzultace, které lze zcela přizpůsobit potřebám klientky. V předem domluveném časovém prostoru poskytne  zkušená porodní asistentka budoucí mamince požadované informace – např. o registraci do porodnice, cestování s bříškem, správné životosprávě v těhotenství, vhodných pohybových aktivitách, pomůže s orientací v těhotenské průkazce, seznámí s různými typy vyšetření, apod. Tato efektivní konzultace ušetří klientce především čas a pomůže se v záplavě nabízených informací lépe orientovat. 

 

Všechny předporodní kurzy by měly být samozřejmě vedeny porodními asistentkami, které mají praxi v oboru a stále  se vzdělávají, aby poskytovaly klientkám aktuální informace.

 

 

Rezervovat ukázkovou lekci/kurz

CAPTCHA
Ochrana proti spamu